Vít Pavlišta je běžec patřící mezi českou běžeckou špičku, na tuzemských závodech se mezi svými krajany pravidelně umisťuje v TOP3. Je mistrem republiky v maratonu z roku 2015 (v osobním rekordu 2:17:51) a čtyřnásobným mistrem republiky v půlmaratonu, poslední titul obhájil letos. Letos na jaře si vylepšil půlmaratonský čas na 1:05:08 a kvalifikoval se tak na ME v Amsterdamu. Baví ho ale i běhy do vrchu nebo krosy.
Jak jste se dostal k běhání?
Jsem ze sportovní rodiny, takže jsem měl vždycky ke sportu blízko. Od dětství jsem jezdil s rodiči na kole a lyžoval. Později nás s bráchou rodiče přihlásili na severskou kombinaci, které jsem se věnoval až do maturity. Skok na lyžích mi nikdy moc nešel, ale v běhu jsem byl nejrychlejší. Vůbec nejsilnější jsem byl v letní sezóně, kdy jsme při některých závodech běhali běžeckou část severské kombinace do vrchu v teniskách. Začal jsem tedy mimo lyžařskou sezónu závodit v bězích do vrchu a po maturitě jsem se v Liberci při studiu VŠ připojil k atletům.
Jak často trénujete, abyste se udržel ve formě?
Obvykle trénuji 6-7 x týdně. Skladba tréninku se samozřejmě během roku dost mění. Nejvíc kilometrů naběhám v zimě během přípravné fáze na sezónu. Během závodní sezóny už je ten trénink trochu rozbitý závody a navíc se mi těžko trénuje v létě při vyšších teplotách. Moje sezóna má obvykle 2 závodní období. Jarní po zimní přípravě a pak podzimní po letní přípravě, která už je ale oproti té zimní zkrácená a na naběhané kilometry chudší. Na podzim běhám spíš kratší závody do půlmaratonu.
Je běhání vaším jediným zaměřením, dá se běháním v ČR živit?
Jsem normálně na plný úvazek zaměstnaný. Na úrovni, na které běhá česká vytrvalecká elita, se během uživit nedá. Pár lidí to v ČR zkouší, někdo má lepší podmínky, jiný zase horší. Je to hlavně o známých a podpoře rodiny. Pokud chce člověk absolvovat kvalitní přípravu na sezónu, tak na to potřebuje alespoň 70 000 Kč na soustředění a minimálně 3 měsíce soustavné přípravy. Z výher na závodech se vám to jen těžko vrátí a na přípravu na další rok už nevyděláte. Pokud se má vytrvalec dostat na nějakou v Evropě konkurenceschopnou úroveň, musí takovou zimní přípravu v nadmořské výšce absolvovat několik sezón po sobě a ideálně ještě během léta kratší soustředění. Množina lidí, kteří si to v ČR mohou dovolit a zároveň mají talent a chuť podřídit běhu všechno, je prázdná.
Co strava? Jakou stravu volíte v odbdobí největší fyzické zátěže?
Stravu příliš neřeším. Jím to, co mi chutná a co mi nedělá při běhání obtíže. Rezervy ve stravě určitě mám. Snažím se to alespoň částečně dohánět doplňky stravy a vitamíny.
Jaké druhy doplňků stravy je při běhání dobré užívat a jak jste se dostal k Totum Sport?
Z doplňků na regeneraci používám BCAA a aminokyselinový regenerační nápoj. Před závodem jsem si zvykl jíst sacharidové želé s nízkým glykemickým indexem, které dodává postupně se uvolňující energii během závodu a nastartuje spalování tuků. Při závodě používám koncentráty s obsahem maltodextrinu a fruktózy pro rychlé doplnění energie. A pak samozřejmě Totum Sport k doplnění důležitých minerálů, jejichž hladina pocením a fyzickou zátěží v krvi klesá. Vzorek přípravku mi dal k vyzkoušení śéftrenér atletické reprezentace a zaujal mě tak, že jsem kontaktoval distributora v ČR a objednal si další balení.
V čem Vás Totum Sport zaujal a jak na Vás působí?
Totum Sport je mikrofiltrovaná slaná voda bohatá na minerály bez jakýchkoliv příchutí, sladidel a barviv. To mi vyhovuje a věřím v jeho přínos pro sportovní výkon. Navíc mě nedávno dostal i z nachlazení, rýmy a bolesti krku při cyklodovolené v deštivém Norsku. Stačilo párkrát vykloktat bolavý krk slaným roztokem a nachlazení bylo pryč.
Máte nějaký vysněný cíl ve Vaší kariéře?
Letošní sezóna mi nevyšla zrovna podle mých představ. Jarní část vypadala velice slibně a podařilo se mi kvalifikovat se na ME v půlmaratonu do Amsterdamu. Pak se bohužel ozvalo zranění a nemohl jsem se pokoušet o splnění olympijského limitu na maraton. Běžet v Riu byl můj vysněný cíl a bohužel to nevyšlo. Budu si muset najít něco jiného ????